2D Laser TRUMPF TRUMATIC L 3030 TCL
2D Laser TRUMPF TRUMATIC L 3030 TCL was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUMATIC L 3030 TCL was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 4000 kW |
| Length of the working table | 3000 mm |
| Width of the working table | 1500 mm |
| Number of tables | 2 pcs |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 20 mm |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 15 mm |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 10 mm |
| Travel length X-axis | 3000 mm |
| Total power demand | 65 kW |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SIEMENS 840 D | |
| CNC control | |
| Ethernet (LAN) | |
| USB connection | |
| RS connection | |
| Laser with lenses | |
| Automatic nozzle changer | |
| CO2 laser gas | |
| Sheet metal storage system | |
| Sheet metal loading system | |
| Sheet metal uploading system | |
| Pallet changer | |
| Trap door to finished parts | |










































