- UniMachines
- ›
- Plate Bending Machines
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines MG.
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines MG. HM 208 A
3 Roll Plate Bending Machine MG. HM 208 A
3 Roll Plate Bending Machine MG. HM 208 A was manufactured by the machine manufacturer MG.. Machine MG. HM 208 A was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6790 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum thickness of the rolled sheet metal | 8 mm |
| Working length of the rollers | 2050 mm |
| Number of driven rolls | 3 pcs |
| The diameter of the roller no. 1 | 190 mm |
| The diameter of the roller no. 2 | 170 mm |
| The diameter of the roller no. 3 | 150 mm |
| Machine height | 1245 mm |
| Machine length | 3370 mm |
| Machine width | 1050 mm |
| Machine weight | 3.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































