- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes BIGLIA
- ›
- CNC Automatic Lathes BIGLIA B1200 Y
CNC Automatic Lathe BIGLIA B1200 Y
CNC Automatic Lathe BIGLIA B1200 Y was manufactured by the machine manufacturer BIGLIA. Machine BIGLIA B1200 Y was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Bergamo |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 1195 mm |
| Maximum turning diameter | 680 mm |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 30 kW |
| Diameter of the spindle bore | 95 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 2800 1/min |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of driven tools in the turret | 12 pcs |
| Tailstock quill diameter | 115 mm |
| Maximum travel length of the tailstock quill | 150 mm |
| Length of the lathe | 5430 mm |
| Width of the lathe | 2192 mm |
| Height of the lathe | 2335 mm |
| Weight of the lathe | 8.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 18i-TB | |
| CNC technology cycles | |
| Ethernet (LAN) | |
| USB connection | |
| Measurement probe for the tools | |
| Chip transporter | |
| Spindle with a through hole | |
| Y-axis | |
| Driven Tools | |
| Hydraulic chuck | |
| Collet chuck | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |




















































