- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes AMADA
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes AMADA FBD III 8025 NT
CNC Hydraulic Press Brake AMADA FBD III 8025 NT
CNC Hydraulic Press Brake AMADA FBD III 8025 NT was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA FBD III 8025 NT was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | New York |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 88 t |
| Maximum bending lenght | 2489.2 mm |
| Number of computer controlled axles | 8 pcs |
| Maximum length of the slider stroke | 149.9 mm |
| Maximum distance from the table to the slider | 419.1 mm |
| Distance between frames | 2184.4 mm |
| Throat depth | 398.8 mm |
| Maximum approach speed | 69.9 mm/s |
| Maximum bending speed | 7.6 mm/s |
| Maximum return speed | 89.7 mm/s |
| Oil tank capacity | 75.7 l |
| Power demand | 7.5 kW |
| Machine height | 2387.6 mm |
| Machine length | 3581.4 mm |
| Machine width | 1270 mm |
| Machine weight | 6.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| AMADA AMNC-PC | |
| CNC control | |















































