- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK Quick Turn 6T
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 6T
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 6T was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Quick Turn 6T was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 200 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 80 mm |
| Maximum power of the main spindle | 6 kW |
| Diameter of the spindle bore | 130 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 7000 1/min |
| Length of the lathe | 1710 mm |
| Width of the lathe | 1345 mm |
| Height of the lathe | 1600 mm |
| Weight of the lathe | 1.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| Bar feeder | |
















































