CNC Lathe ZPS S 50 CNC
CNC Lathe ZPS S 50 CNC was manufactured by the machine manufacturer ZPS. Machine ZPS S 50 CNC was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 01417 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 535 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 270 mm |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Tailstock quill diameter | 100 mm |
| Number of CNC controlled axles | 2 pcs |
| Length of the lathe | 2515 mm |
| Width of the lathe | 1700 mm |
| Height of the lathe | 2125 mm |
| Weight of the lathe | 4.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 0-Tc | |
| Bar feeder | |
| Hydraulic chuck | |











































