- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers BROTHER
- ›
- CNC Vertical Machining Centers BROTHER TC225
CNC Vertical Machining Center BROTHER TC225
CNC Vertical Machining Center BROTHER TC225 was manufactured by the machine manufacturer BROTHER. Machine BROTHER TC225 was built in 1941 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 1941 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 600 mm |
| Width of the working table | 300 mm |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 6000 1/min |
| Machine height | 2200 mm |
| Machine length | 1800 mm |
| Machine width | 1600 mm |
| Machine weight | 2 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































