- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers FEHLMANN
- ›
- CNC Vertical Machining Centers FEHLMANN Picomax 60 M
CNC Vertical Machining Center FEHLMANN Picomax 60 M
CNC Vertical Machining Center FEHLMANN Picomax 60 M was manufactured by the machine manufacturer FEHLMANN. Machine FEHLMANN Picomax 60 M was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2741 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 920 mm |
| Width of the working table | 380 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 250 kg |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 350 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 610 mm |
| Machine height | 3000 mm |
| Machine length | 2000 mm |
| Machine width | 1700 mm |
| Machine weight | 3400 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 426 | |
| Technical documentation | |

















































