- UniMachines
- ›
- Benders
- ›
- Mandrel Benders
- ›
- Mandrel Benders Transfluid
- ›
- Mandrel Benders Transfluid DB 2060-CNC
Mandrel Bender Transfluid DB 2060-CNC
Mandrel Bender Transfluid DB 2060-CNC was manufactured by the machine manufacturer Transfluid. Machine Transfluid DB 2060-CNC was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Stock number | 2555 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Mandrel length | 3048 mm |
| Minimum diameter of the pipe | 80 mm |
| Maximum diameter of the pipe | 125 mm |
| Maximum bending angle | 150 st |
| Total power demand | 3 kW |
| Machine height | 1500 mm |
| Machine length | 8600 mm |
| Machine width | 1800 mm |
| Machine weight | 6200 t |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |

















































