- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines AGIE CHARMILLES
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines AGIE CHARMILLES FORM 200
Sinker Electrical Discharge Machine AGIE CHARMILLES FORM 200
Sinker Electrical Discharge Machine AGIE CHARMILLES FORM 200 was manufactured by the machine manufacturer AGIE CHARMILLES. Machine AGIE CHARMILLES FORM 200 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4917 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Maximum travel length X-axis | 350 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 250 mm |
| Maximum travel length Z-axis | 300 mm |
| Maximum workpieces length (X) | 710 mm |
| Maximum workpieces weight (Z) | 275 mm |
| Maximum workpieces width (Y) | 470 mm |
| Maximum table load | 500 kg |
| Total power demand | 9.6 kW |
| Machine weight | 2.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |






























































