- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes GEMINIS
- ›
- Universal Lathes GEMINIS GE650x2000
Universal Lathe GEMINIS GE650x2000
Universal Lathe GEMINIS GE650x2000 was manufactured by the machine manufacturer GEMINIS. Machine GEMINIS GE650x2000 was built in 1991 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Guipúzcoa |
| Year of manufacture | 1991 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 2000 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 680 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 410 mm |
| Turning diameter in gap | 850 mm |
| Spindle bore | 82 mm |
| Number of the rotary speed of the spindle | 18 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 18 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1250 1/min |
| Total power demand | 11 kW |
| Weight of the lathe | 4.3 t |
Equipment | |
|---|---|
| Rapid feed | |
| 3-jaw chuck | |
| Steady rest | |
| Quick change tool post | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |





















































