Universal Lathe MEUSER M 2 L
Universal Lathe MEUSER M 2 L was manufactured by the machine manufacturer MEUSER. Machine MEUSER M 2 L was built in 1975 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1975 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 2550 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 500 mm |
| Power of the spindle | 7 kW |
| Minimum rotary speed of the spindle | 25 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1120 1/min |
| Total power demand | 7.5 kW |
| Weight of the lathe | 2.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| 3-jaw chuck | |
| Steady rest | |
| 4-way tool post | |
| Metric threads | |
| Modular threads | |
| Inch threads | |
| DP threads | |
| Cooling system | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |










































