- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes MEXPOL
- ›
- Universal Lathes MEXPOL TUB 560 x 2.000
Universal Lathe MEXPOL TUB 560 x 2.000
Universal Lathe MEXPOL TUB 560 x 2.000 was manufactured by the machine manufacturer MEXPOL. Machine MEXPOL TUB 560 x 2.000 was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Unused |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | A20959 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 2000 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 560 mm |
| Spindle bore | 80 mm |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2000 1/min |
| Total power demand | 15 kW |
| Weight of the lathe | 3170 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| 3-jaw chuck | |
| 4-jaw chuck | |
| Steady rest | |
| Follower rest | |












































