- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines CORREA
- ›
- Universal Milling Machines CORREA F3UA
Universal Milling Machine CORREA F3UA
Universal Milling Machine CORREA F3UA was manufactured by the machine manufacturer CORREA. Machine CORREA F3UA was built in 1990 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Guipúzcoa |
| Year of manufacture | 1990 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1400 mm |
| Width of the working table | 340 mm |
| Power of the spindle drive | 7 kW |
| Number of rotary speeds of the vertical spindle | 18 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 28 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 1400 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1100 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 310 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 485 mm |
| Machine weight | 3.3 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Universal swivel head (horizontal-vertical) | |
















































